Czym jest karta „prepaid” oraz jak z niej korzystać?

W ofertach banków znaleźć można trzy rodzaje kart płatniczych: kredytowe, debetowe i przedpłacone. Te ostatnie są wybierane rzadziej, mimo że mają wiele zalet. Ich specyfika sprawia, że są o wiele bezpieczniejsze niż płacenie gotówką lub innym typem karty.

Na czym polega korzystanie z karty przedpłaconej?

Karta nazywana jest inaczej kartą prepaid i umożliwia dokonywanie transakcji w sklepach i punktach usługowych, które wyposażone są w terminale płatnicze. Pozwala także płacić za zakupy zrobione w sklepach internetowych i wypłacać pieniądze z bankomatu. Karta przedpłacona podobnie jak inne karty, ma przypisany indywidualny numer PIN. To, co wyróżnia ją od innych kart to anonimowość, ponieważ nie jest przypisana do żadnego konta bankowego. Banki zazwyczaj łączyli kartę z tzw. rachunkiem technicznym, który musiał zostać zasilony przez właściciela karty, by mógł z niej korzystać. Stąd nazwa – karta przedpłacona. Wartość zasileń oraz ilość transakcji jest w przypadku karty prepaid ograniczona.

Zalety karty przedpłaconej

Wspomniana anonimowość przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa w przypadku kradzieży karty. Nie znajdują się na niej żadne dane, dodatkowo właściciel będzie stratny jedynie na kwotę, którą karta była zasilona. W przypadku innego rodzaju kart możliwe jest, że złodziej dotrze do środków znajdujących się na rachunku bankowym. Karty prepaid stanowią również bezpieczny sposób na udostępnianie środków finansowych dzieciom, które wyjechały na kolonie lub kilkudniowe wycieczki.

Komisja Nadzoru Finansowego a wycofanie kart prepaid

Swobodna i anonimowość w posługiwaniu się kartą zaczęto wykorzystywać do popełniania różnego rodzaju mniejszych i większych wykroczeń i oszustw, dlatego Komisja Nadzoru Finansowego nakazała zmiany w polityce w kwestii wydawania kart przedpłaconych. Typowe karty prepaid, które można było łatwo otrzymać, ponieważ wymagały minimum formalności, zaczęły znikać z ofert banków, natomiast wciąż można o nie wnioskować, jeśli posiada się konto osobiste w wybranej placówce oraz wyrazi się zgodę na weryfikację tożsamości i podpisanie umowy.

You may also like...