Benzyna droga, ale najtańsza w Unii Europejskiej

Ceny paliw w Polsce od zawsze były powodem narzekania. Każde ich obniżenie było dla kierowców powodem do radości, natomiast każda podwyżka spotykała się z niemałą krytyką. Bez względu na to, jak w ciągu roku kształtują się koszty kupowania benzyny, a więc o ile wzrastają lub obniżają się, są one jednymi z najtańszych w Europie.

Polacy nie płacą dużo za benzynę

Okazuje się, że w Polsce ceny paliwa nie są tak wysokie, jak może się to wydawać. Zwiedzając Europę zderzyć się można z kolosalnymi różnicami w cenie benzyny, które oczywiście zdecydowanie przewyższają te, które proponowane są na stacjach benzynowych w Polsce. Według doniesień Komisji Europejskiej średnia cena za litr benzyny w Europie to 6, 35 złotych czyli 1,48 euro. W Polsce zapłacimy mniej – pod koniec roku 2018 było to 5,08 złotych za litr, a więc w przeliczeniu 1,18 euro. Najwyższe ceny za paliwo w Europie płacą Włosi. Jest to aż 7,12 złotych za litr, a więc 1,66 euro. Taniej niż w Polsce można zapłacić w Luksemburgu i na Węgrzech, choć zależne jest to od wielkości miast, a także wybranych stacji benzynowych.

Skąd bierze się różnica w cenie benzyny?

Związek z różnicami w cenie benzyny między państwami Europy mają przede wszystkim indywidualnie ustanowione opłaty, a więc akcyza, podatek VAT i opłata paliwowa. Te kryteria dotyczą ceny detalicznej, która pod koniec 2018 roku wynosiła 2,62 złote czyli 0,61 centów. Jest to średnia cen wszystkich krajów Europy, natomiast w Polsce to około 2,45 złotych. Ostateczna cena zależna jest również od marży narzucanej przez detalistów. Wzrost cen paliw powodowany jest w głównej mierze przez silny spadek eksportu, a także tego, jak kształtuje się wydobycie ropy.
Obecnie jest na bardzo wysokim poziomie. Stany Zjednoczone będące pionierem w wydobywaniu ropy naftowej odnotowały ponad 20. proc. wzrost wydobycia, co może prognozować bardzo optymistyczny scenariusz obniżenia cen za paliwo w 2019 roku. Przyczyni się do tego także możliwość eksportu ropy z Iranu. Prawdopodobne, że wkrótce na litr benzyny kierowcy będą płacić mniej niż 5 złotych.

You may also like...